O autorze
Jestem psychologiem i psychoterapeutką, a także terapeutką uzależnień w Centrum probalans rozwój osobisty i zawodowy. Postanowiłam na blogu dzielić się spostrzeżeniami z gabinetu psychoterapeutycznego z perspektywy osoby siedzącej naprzeciwko. Problemy, z którymi przychodzą ludzie są trudne i bolesne, ale wierzę, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie ma większej satysfakcji zawodowej niż towarzyszenie i pomaganie osobie w procesie zmiany na lepsze.

Agnieszka Szafrańska - Romanów
Psycholog - Psychoterapeuta Centrum probalans

Współpracuję z portalem abczdrowie.pl

Psychoterapia przez skype jest możliwa? Plusy i minusy.

Psychoterapia to specyficzny rodzaj relacji opartej na empatii, akceptacji i autentyczności (tzw. triada rogersowska). Właśnie według Carla Rogersa – psychologa i psychoterapeuty, twórcy psychoterapii humanistycznej - te trzy elementy sprawiają, że między psychoterapeutą a osobą potrzebującą pomocy tworzy się przestrzeń do zmiany myślenia o sobie (często przed terapią skrajnie negatywnego), do przepracowania bolesnych doświadczeń z dzieciństwa, do uleczenia z lęków, stanów depresyjnych, wahań emocjonalnych.

Psychoterapia polega przede wszystkim na rozmowie, gdzie Klient poprzez słowa może wyrazić swoje emocje, czasem bardzo trudne do przekazania innym niż psychoterapeuta osobom. Dzięki temu uwalnia emocjonalną energię a także zaczyna lepiej rozumieć swoje uczucia i stany emocjonalne.

Do niedawna taki proces możliwy był tylko w zaciszu gabinetu psychoterapeutycznego, gdzie siedzący naprzeciwko siebie Klient i terapeuta wspólnie, właśnie w atmosferze empatii, wzajemnej akceptacji i w zgodzie z samymi sobą podejmują się zmiany na lepsze. Dzisiejsze życie stawia przed ludźmi nowe wyzwania – migracja za pracą, ciekawszym, dostatniejszym życiem kieruje ich czasem w bardzo odległe zakątki świata. Bywa tak, że to co wydawało się być takie kolorowe okazuje się szare i przygnębiające. Pojawiają się frustracje, tęsknota za krajem, bliskimi, znajomymi. I pojawia się potrzeba kontaktu z kimś, komu można o tym powiedzieć, liczyć na zrozumienie, wsparcie. Tylko jak to zrobić będąc we wciąż obcym kraju, nie znając jeszcze języka w taki sposób by wyrażać swoje stany emocjonalne? Z pomocą przychodzi komunikator internetowy. Psychoterapia przez skype jest możliwa i pod pewnymi warunkami ma szanse być równie skuteczna jak klasyczne spotkanie w gabinecie.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat psychoterapii przez skype zapraszam do zapoznania się z moim artykułem: Psychoterapia on line skype
Trwa ładowanie komentarzy...